ასისტენტი, ენდოკრინოლოგიის მიმართულებით
ნიუ ვიჟენ უნივერსისტეტის ასისტენტი ნათია ქათამაძე, 2013 წლიდან გახლავთ „ვ.ივერიელის ენდოკრინოლოგია, მეტაბოლოგია, დიეტოლოგიის ცენტრ ენმედიცის“ ექიმი ენდოკრინოლოგი. ასევე, ის არის ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი.
2004 წელს, ნათია ქათამაძემ დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტი; 2012 წელს დაამთავრა ქ. სანქტ-პეტერბურგის ი.ი. მეჩნიკოვის სახელობის ჩრდილო-დასავლეთის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი, კლინიკური ორდინატურა. ამჟამად, არის თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის დოქტორანტი ენდოკრინოლოგიის მიმართულებით.
იგი არის მრავალი საერთაშორისო კონფერენციის მომხსენებელი და სხვადასხვა სამეცნიერო სტატიის ავტორი. ასევე, ევროპის დიაბეტის შემსწავლელი ასოციაციის, ევროპის თირეოდოლოგთა ასოციაციისა და ევროპის ენდოკრინული საზოგადოების წევრი.

Assistant in Endocrinology
Natia Katamadze, an assistant at New Vision University, has been working as an endocrinologist at V. Iverieli Endocrinology, Metabology, and Dietology Center ENMEDIC since 2013. At the same time, she is an invited lecturer at the Georgian-American University.
In 2004, Natia Katamadze graduated with honors from Tbilisi State Medical University faculty of medicine; From 2010-2012, she studied at North-western State Medical University named after I.I. Mechnikov (Saint-Petersburg) and received Specialization in Endocrinology. Currently, she works on her PhD project at Tbilisi State Medical University (in the field of endocrinology).
N. Katamadze was a speaker at many international conferences and has authored various scientific articles. She is a member of several international organizations, including the European Association for the Study of Diabetes, the European Thyroid Association, the European Society of Endocrinology, and Young Active Research in Endocrinology.