სამუშაო შეხვედრა საერთაშორისო რანჟირების სისტემაზე
15 ივლისს, გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების ხელშეწყობის მიზნით, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
პრეზენტაციასა და დისკუსიასთან ერთად, ჩამოყალიბდა სამუშაო ჯგუფები და შემუშავდა სამოქმედო გეგმის მონახაზი. შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე განიხილეს The Times Higher Education Impact Rankings-ში უნივერსიტეტის მონაწილეობის პერსპექტივა და განსახორციელებელი აქტივობები.
შეხვედრაში, რომელიც უნივერსიტეტის სტრატეგიული განვითარებისა და ინტერნაციონალიზაციის კომიტეტის ორგანიზებით წარიმართა, მონაწილეობდნენ  მუდმივმოქმედი კომიტეტების წევრები, ადმინისტრაციული და აკადემიური პერსონალი.

WORKING MEETING ON THE INTERNATIONAL RANKING SYSTEM
On 15 July, a working meeting to promote the implementation of the UN Sustainable Development Goals was held at New Vision University.
Along with the presentation and discussion, working groups were formed and an outline of the action plan was developed. The participants of the meeting also discussed the prospect of University's participation in Times Higher Education Impact Rankings and the activities that need to be carried out.
Meeting that was organised by the Strategic Development and Internationalisation Committee, was attended by standing committee members and administrative and academic staff.