ვებინარი თემაზე „სოციალური მედია და პოლარიზაცია“
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლის ორგანიზებით, ვებინარების ციკლის - „საუბრები დემოკტარიაზე“, ფარგლებში ტარდება ვებინარი თემაზე „სოციალური მედია და პოლარიზაცია“.
ვებინარი შედგება 15 წუთიანი პრეზენტაციების და კითხვა-პასუხის სესიებისგან. დასწრება შესაძლებელია "Facebook" და "YouTube" ლაივ არხების მეშვეობით.
მომხსენებელი: ჯეიკობ ფოლ რიიდ, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი
ფასილიტატორი: გვანცა აბდალაძე, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი
დრო: 26 იანვარი, 18:00
ენა: ინგლისური
სოციალური მედიის დანიშნულება ადამიანების გაერთიანებაა, თუმცა, ის ხშირად ხელს უწყობს საზოგადოების უფრო მეტ პოლარიზაციას და ფრაგმენტაციას. ალგორითმები, რომლებსაც ეფუძნება სოციალური მედია, შექმნილია იმისათვის, რომ მაქსიმალურად გაზარდოს მომხმარებლის მიერ ეკრანთან გატარებული დრო და, ასევე, რეკლამიდან მიღებული შემოსავალი. ეს ხდება მომხმარებლების ინტერესებთან და მსოფლმხედველობასთან თავსებადი ვიდეოების, ახალი ამბების, მეგობრებისა და ჯგუფების შეთავაზებით. სოციალური მედია მომხმარებლის კომფორტს ანიჭებს პრიორიტეტს და ალტერნატიული იდეების და აზრის წარმოდგენის ნაცვლად, ხელს უწყობს ე.წ. „ექო კამერების“ - იზოლირებული ჯგუფები, რომელთათვისაც მიუღებელია მათი შეხედულებებისაგან განსხვავებული კონტენტი - შექმნას. ამდენად, სოციალური მედია იწვევს პოლარიზაციას, ამცირებს სტაბილიზირებულ, ზომიერ უმრავლესობას. უკიდურეს შემთხვევაში სოციალურ მედიას შეუძლია ხელი შეუწყოს რადიკალიზაციასაც. სოციალური მედიის მომხმარებლებმა უნდა იცოდნენ, რომ ალგორითმებში ჩადებულია ის შეხედულებები და აზრები, რომლებიც აყალიბებენ მათ ონლაინ გამოცდილებას; მომხმარებლებმა უნდა შეძლონ სხვადასხვა შეხედულების მქონე ადამიანებთან ურთიერთობის დამყარება როგორც ონლაინ, ისე - რეალურ ცხოვრებაში. სოციალური მედიის მეშვეობით კომუნიკაცია უნდა მოხდეს ურთიერთპატივისცემით, ჰუმანურობის პრინციპებისა და დემოკრატიული ღირებულებების გათვალისწინებით.

WEBINAR "SOCIAL MEDIA AND POLARIZATION"
As part of the "Democracy Talks" series, the New Vision University School of Politics and Diplomacy is hosting a webinar "Social Media and Polarization".
The webinar consists of a 15 minute presentation and a 15 minute Q&A session. Live transmission of the webinar will be available via NVU Facebook page or Youtube channel.
Presenter: Jacob Paul Reid, Associate Professor at New Vision University
Facilitator: Gvantsa Abdaladze, Associate Professor at New Vision University
Time: 15 December, 18:00
Language: English
Social media are designed to bring people together but sometimes can contribute to polarization and fragmentation of a society. The algorithms underlying much of social media are designed to maximize screen timeโand, therefore, advertising incomeโby suggesting videos, news, friends, and groups compatible with usersโ interests and worldviews. By prioritizing user comfort over the presentation of counter-perspectives, social media tend to facilitate โecho chambersโโinsulated groups that resist data contrary to their convictions. Social media thus lead to polarization, shrinking the stabilizing, moderate majority. In the worst cases, social media sites can even contribute to radicalization. Social media users should be aware of the values embedded in the algorithms that shape their online experiences and make extra efforts to form relationships with people of diverse viewpoints, both on- and offline. Users should also communicate via social media with respect and humanity, in line with democratic values.