ვებინარი თემაზე „მოქალაქეობის ინსტიტუტის წარმოშობა და განვითარება“
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლა იწყებს უფასო ვებინარების სერიას დემოკრატიის განვითარებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. ვებინარების ციკლი შედგება 15 წუთიანი პრეზენტაციების და 15 წუთიანი კითხვა-პასუხის სესიებისგან. ვებინარებზე დასწრება შესაძლებელია Facebook და Youtube ლაივ არხების საშუალებით.
ვებინარი თემაზე „მოქალაქეობის ინსტიტუტის წარმოშობა და განვითარება“ ჩატარდება 1 დეკემბერს 18:00 საათზე.
მომხსენებელი: პროფ. სურეია იიგიტი
მოდერატორი: ა/პროფ. ეკატერინე ქრისტესაშვილი
დემოკრატია მრავალმხრივი კონცეფციაა, სადაც არსებითი როლი ენიჭება მოქალაქეებს და მოქალაქეობის მცნებას. დემოკრატიის საფუძვლები ძველ საბერძნეთში უნდა ვეძებოთ, კერძოდ, ქალაქ-სახელმწიფოების მცხოვრებთა უფლება-მოვალეობების კონტექსტში. ამასთანავე, ძველ საბერძნეთშის არ არსებობდა შეთანხმება იმის შესახებ, თუ რას ნიშნავს მოქალაქე. ვებინარზე სწორედ ამ კითხვას შევეცდებით გავცეთ პასუხი. ამისთვის ჩვენ მიმოვიხილავთ მოქალაქეობის მცნების სახეცვლას ძველი ბერძნული ქალაქ-სახელმწიფოების, რენესანსის ეპოქის, საფრანგეთის რევოლუციის შემდგომ სახელმწიფოს ფორმირების ეტაპზე და ასევე მის თანამედროვე გაგებაზე.

WEBINAR "ORIGINS AND DEVELOPMENT OF CITIZENSHIP"
The School of Politics and Diplomacy at the New Vision University is starting a series of free webinars exploring the key issues related to the democracy development. The Webinar series consist of the 15-minute long presentations and 15 minute Q&A sessions with the focus on a particular theme, preparing the groundwork for a following fruitful discussion. Live transmission through Facebook and the Youtube Channel are ensured.
The webinar on "Origin and Development of the Institute of Citizenship" will be held on December 1 at 18:00.
Presenter: Prof. Sureyya Yigit
Facilitator: Ekaterine Kristesashvili
Democracy is a multifaceted concept and endeavour. An essential role is given to citizens. Citizenship itself is a core concept of politics. We can trace its roots all the way back to ancient Greece, where it marked out the members of the city, their rights and duties. There was no consensus concerning what it truly meant as even Aristotle himself wrote that there was no agreement as to what constituted a citizen. In our talk we shall explore how citizenship took on importance during the renaissance and the city-states, undergoing change throughout the formation of the state and the French Revolution, finally resting on the modern understanding of citizenship.