ვებინარი „საქართველო და ევროკავშირი - თანამშრომლობიდან ინტეგრაციამდე“
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლის ორგანიზებით, ვებინარების ციკლის - „საუბრები დემოკტარიაზე“, ფარგლებში ტარდება ვებინარი თემაზე „საქართველო და ევროკავშირი - თანამშრომლობიდან ინტეგრაციამდე“.
ვებინარი შედგება 15 წუთიანი პრეზენტაციების და კითხვა-პასუხის სესიებისგან.
დასწრება შესაძლებელია "Facebook" და "YouTube" ლაივ არხების მეშვეობით.
მომხსენებელი: კახა გოგოლაშვილი, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორი, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი
ფასილიტატორი: პროფესორი გვანცა დავითაშვილი,  ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი
დრო: 15 დეკემბერი, 18:00
ენა: ქართული
პრეზენტაცია მიმოიხილავს ევროკავშირისა და საქართველოს ურთიერთობების მოკლე ისტორიას 90-იანი წლების დასაწყისიდან დღემდე. განსაკუთრებით ხაზგასმულია  ევროკავშირის როლი საქართველოს სახელმწიფოებრიობის, მისი სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერაში, ასევე ევროკავშირის დახმარება საქართველოში საბაზრო ეკონომიკის განვითარებასა და დემოკრატიული ინსტიტუტების მშენებლობაში.
მომხსენებელი განმარტავს ევროკავშირთან პარტნიორობისა და თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების (1996) და ასოცირების შესახებ შეთანხმების (2014) როლს და მნიშვნელობას თანამედროვე საქართველოს ინსტიტუციური, სამართლებრივი და მარეგულირებელი გარემოს ფორმირებაში.  განხილული იქნება ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ძირითადი ასპექტები (DCFTA), ასევე ჩვენი ქვეყნის მონაწილეობა ევროპულ სამეზობლო პოლიტიკისა (ENP) და აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) რეგიონულ ინიციტივებში.
დამსწრე საზოგადოებასთან ერთად განიხილება დარგობრივი თანამშრომლობის სხვა ფორმატები, გაიმართება მსჯელობა საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების მომავალთან დაკავშირებით.

Webinar "Georgia and the EU - From Cooperation to Integration"
As part of the "Democracy Talks" series, the New Vision University School of Politics and Diplomacy is hosting a webinar "Georgia and the EU - From Cooperation to Integration".
The webinar consists of a 15 minute presentation and a 15 minute Q&A session.
Live transmission of the webinar will be available via NVU Facebook page or Youtube channel.
Presenter: Kakha Gogolashvili, invited lecturer at NVU, Director of EU Studies, GFSIS
Facilitator: Professor Gvantsa Davitashvili, NVU
Time: 15 December, 18:00
Language: Georgian
The presentation will cover short history of EU-Georgia relations from early 90s to present day. EU's role in supporting Georgia's statehood, its sovereignty and territorial integrity. The speaker will make an overview of the EU’ s assistance and contribution to the democratic transformation and transition to market economy of Georgia, implying intensive institutional build up, forming an EU compatible legal and regulatory environment.
Further, the speaker will explain the role of most important institutional arrangements of Georgia with the EU - PCA (1996) in the past and now the Association Agreement (2014); what Deep and Comprehensives Free Trade Area (DCFTA) is and what it promises. The speaker will touch upon the issues of Georgia's participation in the EU driven projects of regional cooperation - ENP and EaP.
Other formats of sectoral cooperation as well as the future of Georgia- EU relations will be interactively discussed with the audience.