ვებინარი თემაზე „დეზინფორმაცია და მოქალაქე - ძალის დიფუზიის ჰიბრიდული საფრთხეები“
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლის ორგანიზებით, ვებინარების ციკლის – „საუბრები დემოკტარიაზე“, ფარგლებში ტარდება ვებინარი თემაზე „დეზინფორმაცია და მოქალაქე - ძალის დიფუზიის ჰიბრიდული საფრთხეები“.
ვებინარი შედგება 15 წუთიანი პრეზენტაციების და კითხვა-პასუხის სესიებისგან. დასწრება შესაძლებელია “Facebook” და “YouTube” ლაივ არხების მეშვეობით.
მომხსენებელი: გვანცა აბდალაძე, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი
ფასილიტატორი: ეკატერინე ქრისტესაშვილი, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი
დრო: 9 თებერვალი, 18:00
ენა: ქართული
ძალის დიფუზია გულისხმობს ახალი აქტორების გამოჩენას საერთაშორისო პოლიტიკაში. დღეს ძალა აღარ უკავშირდება მხოლოდ სახელმწიფოს, არამედ ორგანიზაციებს, ჯგუფებს და ინდივიდებსაც კი, რაც ციფრული საუკუნის დიდი მიღწევა და დიდი გამოწვევაა იმავდროულად. ძალის დიფუზიამ გაამარტივა დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის გამოყენება და დეზინფორმაცია საერთაშორისო პოლიტიკის იარაღად აქცია. რა არის დეზინფორმაცია? როგორ შეიძლება ის საგარეო პოლიტიკის იარაღად გადაიქცეს? რა ტიპის პასუხისმგებლობებს აკისრებს მოქალაქეს ძალის დიფუზია? როგორ გავზომოთ დეზინფორმაციის ზეგავლენა საზოგადოებაზე? როგორ უნდა გავუმკლავდეთ დეზინფორმაციას და თავიდან ავიცილოთ დემოკრატიის დილემა? როგორ უმკლავდება ქართული საზოგადოება ჰიბრიდული ომის ერთ-ერთ ასპექტს - დეზინფორმაციას?

WEBINAR "DISINFORMATION AND THE CITIZEN - HYBRID THREATS OF POWER DIFFUSION"
As part of the "Democracy Talks" series, the New Vision University School of Politics and Diplomacy is hosting a webinar "Disinformation and the Citizen - Hybrid Threats of Power Diffusion".
The webinar consists of a 15 minute presentation and a 15 minute Q&A session. Live transmission of the webinar will be available via NVU Facebook page or Youtube channel.
Presenter: Gvantsa Abdaladze, Associate Professor at New Vision University
Facilitator: Ekaterine Kristesashvili, Associated Professor at New Vision University
9 February, 18:00
Language: Georgian
The Diffusion of Power empowers new actors in international politics. Today, the power is no longer connected only to the state but also to organizations, groups and even individuals, which is a great achievement of the digital age and a great challenge at the same time. The diffusion of power empowered the spread of disinformation and propaganda and turned disinformation into the tool of international politics. What is disinformation? How can it become a tool of foreign policy? What types of responsibilities does the diffusion of power impose on citizens? How do we measure the impact of disinformation on society? How should we deal with disinformation and avoid the dilemma of democracy? How does the Georgian society deal with one of the aspects of the hybrid warfare - disinformation?