The University Impact Forum: Climate Action 2024 გაიმართა აზერბაიჯანში, ბაქოში, 11-12 სექტემბერს. ფორუმი გაიმართა Times Higher Education-ის ორგანიზებით, აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობისა და ინდუსტრიისა და სუმგაიტის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ საერთაშორისო უნივერსიტეტების ლიდერები, უმაღლესი განათლების პოლიტიკის განმსაზღვრელები და ინდუსტრიის წარმომადგენლები. ფორუმის მთავარი თემა იყო უნივერსიტეტების როლი კლიმატურ ცვლილებებთან ბრძოლაში.
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პროფესორი და თანადამფუძნებელი, დავით კერესელიძე მიწვეული იყო სპიკერად პანელურ დისკუსიაზე - ინტერდისციპლინური კვლევის როლი კლიმატური მდგრადობისთვის. სპიკერებმა განიხილეს კვლევით დისციპლინებსა და ფაკულტეტებს შორის კვლევითი კავშირების დამყარების, კლიმატის ცვლილებებზე მიმართული სტრატეგიებისა და კვლევითი მოდელის შემუშავების გზები, ასევე კლიმატურ ცვლილებებსა და SDG13-თან დაკავშირებული სხვა აქტუალური საკითხები.
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ერთ-ერთი პრიორიტეტი მდგრადი განვითარების მხარდაჭერა და საზოგადოებაში პოზიტიური ცვლილებების წახალისებაა.

The University Impact Forum: Climate Action 2024
The University Impact Forum: Climate Action 2024 was held in Baku, Azerbaijan, on 11-12 September. The forum was organized by Times Higher Education, in partnership with Azerbaijan State Oil & Industry University and Sumgayit State University. The event convened international university leaders, policymakers and industry representatives. Agenda themes explored how universities must play a pivotal role in meeting the needs of the current and future generations and make climate action a core institutional objective.
New Vision Universityโ€™s Professor and Co-founder, David Kereselidze, participated in the forum as the speaker on the panel โ€“ What is the role of interdisciplinary research in building climate resilience? ย Speakers discussed how to build research ties between research disciplines and faculties, development of climate action strategies and developing the model committed to climate change and other pressing issues connected to climate change and SDG13.
New Vision University is committed to promoting sustainable development and aims to bring positive changes in the society.