დაფინანსება APPEAR პროექტის ფარგლებში
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტმა მოიპოვა ავსტრიის განათლების და ინტერნაციონალიზაციის სააგენტოს დაფინანსება APPEAR პროექტის ფარგლებში.
COVIOCRIM (ძალადობრივი დანაშაულის წინააღმდეგ ქმედებების უზრუნველყოფა: აკადემიური ინტერვენციებიდან საზოგადოებრივ ტრანსფორმაციამდე) იკვლევს და ავითარებს საქართველოსა და ავსტრიას შორის აკადემიური პარტნიორობის შესაძლო გზებს.
ჰანს გროსის ინტერდისციპლინარული კრიმინალური მეცნიერებების ცენტრსა (ZIK, Uni Graz) და შედარებითი და ევროპული სისხლის სამართლის ინსტიტუტთან (ICECL, NVU) ერთად, პარტნიორები იკვლევენ კლინიკური სასამართლო მედიცინისა და სასამართლო კრიმინოლოგიის კაპიტალიზაციის გზებს ძალადობრივი დანაშაულის პრევენციისა და აღმოფხვრის მიმართულებით.
MedUni Graz ამჟამად ხელს უწყობს ავსტრიის მთავრობის მიერ შემოთავაზებული რეაგირების პაკეტის განხორციელებას, რაც მოიაზრებს ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლასა და ძალადობის პრევენციის გაძლიერებას.
ZiK at UniGraz-ს აქვს სამართალდამრღვევებთან მუშაობის დიდი გამოცდილება (გამოყენებითი კრიმინოლოგია), რათა განსაზღვროს ინდივიდუალური რისკები და უზრუნველყოს რეციდივის ეფექტიანი პრევენცია.
სამიზნე ჯგუფები: (გაუმჯობესებული პროფესიული უნარები, ცოდნისა და მგრძნობელობის გაზრდა, ძლიერი სამეცნიერო საფუძველის შექმნა სწავლებისა და კვლევისთვის, ასევე აკადემიური შედეგების გავრცელება, ცნობიერების ამაღლება და ინტერნაციონალიზაცია) უფრო ძლიერი სოციალური გავლენისთვის ნიადაგის მოსამზადებლად.

SUCCESSFUL FUNDING OUTCOMES FOR THE APPEAR PROJECT
New Vision University received funding from the Austrian Agency for Education and Internationalization within the APPEAR project.
COVIOCRIM (Building strength and commitment to counter violent crime: From academic interventions to societal transformation) seeks to investigate and develop the building blocks for an Academic Partnership between Georgia and Austria.
With the Hans Gross Centre of Interdisciplinary Criminal Sciences (ZIK, Uni Graz) and the Institute for Comparative and European Criminal Law (ICECL, NVU) at its core, the partners explore ways of capitalizing on clinical forensic medicine and forensic criminology in the prevention and repression of violent crime. The immediate goal is to create an Academic Partnership to offer certificate programmes for “first responders” to violence (police and correctional officers, social workers, nurses and doctors) as well as modules for a future Master programme in criminal law and criminal justice at NVU. The activities needed to build such an Academic Partnership during the preparatory period will focus on stock-taking and needs assessment.
MedUni Graz is currently contributing to the realization of the Austrian Government’s package of measures to counter violence against women and strengthen the prevention of violence
ZiK at UniGraz has a strong track record in forensic (applied) criminology to work with offenders for creating individual risk prognoses and to effectively prevent recidivism.
Target groups: (enhanced professional skills, awareness, sensibilities, strong scholarly basis for teaching and research plus dissemination of academic results, awareness raising and internationalization) in order to prepare the ground for a stronger societal impact.