ახალგაზრდების როლი მდგრადი განვითარების მიზნებში
2023 წლის 19 ოქტომბერს ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში გაიმართა საჯარო დისკუსია “ახალგაზრდების როლი მდგრადი განვითარების მიზნებში არჩევნებში მონაწილეობითა და ჩართულობით“.
ღონისძიების ორგანიზატორი იყო ნიუ ვიჟენ ინსტიტუტი პოლიტიკური კვლევებისთვის და ასოცირებული პროფესორი მიხეილ შავთვალაძე. ღონისძიება გახსნა ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა მაიკლ ლუკენმა.
გარდა ცოცხალი დისკუსიისა, რომელიც საარჩევნო პროცესში ახალ ტექნოლოგიების როლს ეხებოდა (თანმხლები გამოწვევებითა და პერსპექტივებით), მოწვეულმა მომხსენებლებმა გიორგი სტურუამ (საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ელექტრონული ტექნოლოგიების მენეჯერი) და დავით ღონღაძემ (IFES საქართველოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოადგილე) აუდიტორიას წარუდგინეს ხმის დათვლის ელექტრონული მოწყობილობები, როგორც ხმის მიცემის ახალი გზა.
მონაწილეებს შორის იყვნენ როგორც ქართველი, ისე უცხოელი სტუდენტები, რომლებიც იზიარებენ არჩევნების, პოლიტიკისა და ტექნოლოგიების მიმართ ინტერესს.

ROLE OF YOUTH IN SDG
On October 19, 2023, New Vision University hosted a Public Discussion on the major topic of the “Role of Youth in SDG by Electoral Participation and Engagement”.
The event was organized by the New Vision Institute for Political Studies and Associate Prof. Mikheil Shavtvaladze. The open remarks were made by Prof. Michael Luken - Director of the Institute.
Besides lively discussion around electoral participation and the role of new technologies in the electoral process (with accompanying challenges and prospects), the invited speakers Giorgi Sturua (Electronic Technologies Manager, CEC of Georgia) and Davit Ghongadze (Deputy Head of IFES Georgia Representation, IFES Georgia) demonstrated electronic vote counting devices as a new way of voting to the audience.
The participants included both, Georgian and foreign students, who share an interest in elections, politics and technologies.