„ვეფხისტყაოსნის” საჯარო კითხვის დღე
17 ივნისს, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში ქართული და მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის შედევრის, „ვეფხისტყაოსნის" საჯარო კითხვის დღე აღინიშნა.
უნივერსიტეტს მწერალი ირაკლი შამათავა და პოეტები პაატა შამუგია და შოთა იათაშვილი ესტუმრნენ. მათ სტუდენტებთან პოემის ისტორიულ-კულტურულ კონტექსტსა და მხატვრულ ღირებულებაზე ისაუბრეს. ღონისძიებაში მონაწილეებმა და სტუდენტებმა „ვეფხისტყაოსანი" სხვადასხვა, მათ მშობლიურ ენებზე წაიკითხეს.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა ერთმანეთს ნაწარმოების შესახებ შთაბეჭდილებები გაუზიარეს და შემდეგ, უნივერსიტეტის კამპუსის ტერიტორიაზე განთავსებული „ვეფხისტყაოსნის" ილუსტრაციების მუდმივი ექსპოზიცია დაათვალიერეს.

PUBLIC READING DAY OF "THE KNIGHT IN THE PANTHER'S SKIN"
On June 17, NVU celebrated the Public Reading Day of "The Knight in the Panther's Skin" โ the masterpiece of Georgian and world cultural heritage.
Irakli Shamatava, a writer, along with poets Paata Shamugia and Shota Iatashvili visited the university. They talked to the students about the historical-cultural background and artistic significance of the poem. During the event, guests and students took turns reading the "The Knight in the Panther's Skin" in their respective native languages.
Within the framework of the event, the participants shared their impressions and then viewed the permanent exhibition dedicated to the poem, situated on the campus premises.