პროფესორი დავით სვინტრაძე კოლოქვიუმს წაიკითხავს მასაჩუსეთსის უნივერსიტეტში
პროფესორი დავით სვინტრაძე მიწვეულია მასაჩუსეთსის უნივერსიტეტში კოლოქვიუმის წასაკითხად თემაზე სათაურით "მოძრავი მრავალსახეობები და იანგ-ლაპლასის, კელვინის და გიბს-ტომსონის პრობლემები".
მოხსენება შეეხება კოლოიდული და ზედაპირების მეცნიერებებში მრავალი წლების განმავლობაში კარგად ცნობილი პრობლემების მისეულ ამოხსნას. მაგალითისათვის, იანგ-ლაპლასის კანონი აღწერს მსხდომიარე წყლის წვეთების გასაოგნებელ სფერულ ფორმას, კელვინის განტოლება ხსნის ლამაზი ღრუბლების ფორმირების მექანიზმებს და გიბს-ტომსონის განტოლება წინასწარმეტყველებს სხვადასხვა სიმრუდის მქონე სხეულების ტემპერატურულ ცვილებებს. საუკუნის განმავლობაში ცნობილი პრობლემაა ამ სამი კანონის ისეთი განზოგადება რომ აღწერილი იქნეს ნებისმიერად გამრუდებული ფორმები, მაგალითად ისეთები როგორიცაა: მიმზიდველი ყვავილის ფორმები, ან საოცარი გიპარდი, ან ყველა სხვადასხვა ადამიანის სახეები რომლებსაც ყოველდღიურ ცხოვრებაში უხვად ხვდებით.
კოლოქვიუმი ჩანიშნულია მასაჩუსეთსის დროით 4 საათზე კენედის მეცნიერებათა კოლეჯში, პირდაპირი ტრანსილაციის ბმული მოწოდებული იქნება პირადი მოთხოვნის შემთხვევაში.

PROFESSOR DAVID SVINTRADZE TO DELIVER A COLLOQUIA TALK AT UNIVERSITY OF MASSACHUSETTS
Professor David Svintradze is invited to the University of Massachusetts Lowell Physics Department to deliver a colloquia talk titled “Moving Manifolds and Young-Laplace, Kelvin, Gibbs-Thomson Problems”.
The talk is about resolving well-known and long-standing problems in colloidal and surface sciences. For example, the Young-Laplace law describes the amazing shape of sitting water drops, the Kelvin equation explains the beauty of cloud formation and the Gibbs-Thomson effect predicts a change of temperature for differently curved objects. More than a century-long problem is to generalize these three laws so that it explains the formation of all possible shapes, such as for instance: beautiful flowers, amazing cheetah, or all the different faces of human beings we routinely experience in everyday life.
The colloquium is scheduled for 4-5 pm MA time at the Kenedy College of Sciences, live streaming Zoom link will be provided upon request.