იურიდიული დახმარების ცეტრის სტაჟირების პროგრამის მონაწილეების დაჯილდოების ცერემონია
2022 წლის 3 მაისს, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის იურიდიული დახმარების ცენტრის სტაჟირების პროგრამის მონაწილეებს სერტიფიკატები გადაეცათ. ღონისძიების ფარგლებში კურსდამთავრებულებმა საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს პროგრამის ამჟამინდელ მონაწილეებს და მადლიერება გამოხატეს შესაძლებლობისთვის, თავიანთი თეორიული ცოდნის რეალიზება მოეხდინათ პრაქტიკაში.
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის იურიდიული დახმარების ცენტრი ყოველ 6 თვეში აცხადებს კონკურსს სტაჟირების პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად და შესაძლებლობას აძლევს სამართლის საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურის სტუდენტებს შეიძინონ ღირებული პრაქტიკული გამოცდილება რეალურ საქმეებში ჩართულობით.

AWARD CEREMONY OF THE LEGAL AID CENTER INTERNSHIP PROGRAM PARTICIPANTS
On May 3rd, 2022, participants of the New Vision University Legal Aid Center internship program were awarded certificates of achievement. During the event, participants shared their experience and expressed their gratitude for the opportunity of realization their theoretical knowledge in practice.
Since July 2014, the New Vision University Legal Aid Center ensures the teaching of understanding the wide range of legal issues and selection of efficient solutions for common problems of the society- a student “studies by doing”, is the basis of mastering the components of academic practice within bachelor and master’s programs in law.
New Vision University Legal Aid Center calls for applications for internship program in every 6 months and gives LLB and LLM students opportunity to gain valuable practical experience through working on real cases.