ტრენერთა ტრენინგი სამართლის პრაქტიკულ უნარებში
10-14 ივლისს, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში, USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით, ტრენერთა ტრენინგი გაიმართა.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა სამართლის სკოლებში პრაქტიკული უნარების სწავლების გაძლიერებას და მას სხვადასხვა უნივერსიტეტის პროფესორები, მოწვეული ლექტორები და იურიდიული დახმარების კლინიკების ხელმძღვანელები ესწრებოდნენ.
ტრენინგს უძღვებოდა ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში დაფუძნებული პრაქტიკული უნარების ცენტრის ექსპერტთა ჯგუფი. მათ მონაწილეებს გაუზიარეს პროექტის ფარგლებში შემუშავებული სილაბუსი და სხვადასხვა სახის სასწავლო მასალები, რომლებიც ბაკალავრის სტუდენტებისთვის სამართლებრივი კვლევისა და წერის, კლიენტთან ინტერვიუს წარმოების, მოლაპარაკების, მედიაციის, საპროცესო უნარ-ჩვევების და პროფესიული ეთიკის შესახებ საბაზისო სწავლებას შეუწყობს ხელს.
ასევე, გაიმართა სამუშაო შეხვედრები სამართლის სწავლების მეთოდების შესახებ. ექსპერტებმა განიხილეს, თუ როგორ შეიძლება სასწავლო პროცესში, კერძო სამართლის მიმართულებით, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების სწავლების ინტეგრირება.

A TRAINING OF TRAINERS IN PRACTICAL LEGAL SKILLS
On July 10-14, a training of trainers was held at NVU with the support of the USAID Rule of Law Program.
The training aimed to strengthen the teaching of practical skills in law schools. It was attended by professors and teachers of different universities, invited lecturers, and heads of legal aid clinics.
The training was conducted by a group of experts from the Practical Skills Center based at NVU. They shared with the participants the syllabus developed within the framework of the project and different types of learning materials, which will contribute to the basic teaching of legal research and writing, conducting an interview with a client, negotiation, mediation, procedural skills, and professional ethics for undergraduate students.
In addition, workshops were held on the methods of teaching law. The experts discussed how teaching practical skills can be integrated into the educational process of private law.