სტრატეგიული თანამშრომლობა „ჰორიზონტ ევროპასთან“
30 აპრილს, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის „ჰორიზონტი ევროპა“ (Horizon Europe) წარმომადგენლებთან სტრატეგიული თანამშრომლობის ჩამოყალიბების მიზნით.
ღონისძიება მიზნად ისახავდა უნივერსიტეტის კვლევითი პოტენციალის ინტეგრირებას ევროპულ საგზაო რუკაში. შეხვედრის ფარგლებში, პროგრამის ეროვნული ოფისის ექსპერტებმა წარადგინეს 2026-2027 წლების პრიორიტეტები:
• მეცნიერების ბრწყინვალება (I სვეტი): კვლევითი ინფრასტრუქტურა და MSCA აქტივობები;
• გლობალური გამოწვევები (II სვეტი): ჯანდაცვა, ციფრული ტექნოლოგიები, კლიმატი, სურსათის ბიოეკონომიკა და სხვა;
• ინოვაციური ევროპა (III სვეტი): ტექნოლოგიური გარღვევები (EIC/EIT);
• ჰორიზონტალური მიმართულებები: ახალი ევროპული ბაუჰაუსი (NEB) და WIDERA.
უნივერსიტეტის ინოვაციური მიმართულებების გაცნობის შემდეგ, გაიმართა თემატური სამუშაო შეხვედრები, სადაც უნივერსიტეტის ფაკულტეტებისა და აფილირებული კლინიკების წარმომადგენლებმა, დარგობრივ ექსპერტებთან ერთად, განიხილეს სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები.

Strategic Partnership with Horizon Europe
On April 30, New Vision University hosted a workshop with the representatives of the European Union’s research and innovation framework programme Horizon Europe, aimed at establishing strategic cooperation.
The event aimed to support the integration of the university’s research and clinical potential into the European research and innovation roadmap. During the meeting, experts from the National Office of the Programme presented the priorities for 2026-2027, including:
• Excellent Science (Pillar I): Research infrastructures and MSCA activities;
• Global Challenges (Pillar II): Health, digital technologies, climate, food, bioeconomy, and other priority areas;
• Innovative Europe (Pillar III): Breakthrough technologies through EIC and EIT;
• Horizontal Priorities: The New European Bauhaus (NEB) and WIDERA.
Following the presentation of the university’s innovative areas of development, thematic working sessions were held, during which representatives of the schools and affiliated clinics, together with field experts, discussed opportunities for future cooperation.