საპარლამენტო დებატებისა და მოლაპარაკებების იმიტირებული პროცესი
ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლა აცხადებს რეგისტრაციას სტუდენტებისთვის ევროპარლამენტის ფორმატში დებატებისა და მოლაპარაკებების იმიტირებულ პროცესში მონაწილეობის მისაღებად.
იმიტირებული სესიების მთავარი თემა იქნება ევროკავშირის სტრატეგიული ავტონომიის განვითარება. დებატებისა და მოლაპარაკების შემდეგ მონაწილეებმა უნდა მიიღონ რეზოლუცია ევროკავშირისთვის ევროპული საგარეო, უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ახალი კომპეტენციის ჩამოყალიბების შესახებ.
ღონისძიება, ასევე, სატრეინინგო ნაწილს, რომლის დროსაც სტუდენტები მიიღებენ ცოდნას შემდეგი მიმართულებით:
• ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა;
• სტრატეგიული ავტონომიის არსი და დანიშნულება;
• ავტონომიის მომხრეთა და მოწინააღმდეგეთა პოზიციების ანალიზი და შეფასება;;
• სტრატეგიული ავტონომიის, საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის ეფექტურობისთვის საჭირო გადაწყვეტილებათა მიღების პროცედურები;
• ევროპარლამენტის პარტიული სისტემა;
• ევროპალრამენტში დებატებისა და მოლაპარაკებების პროცესები.
იმიტირებულ პროცესში მონაწილეობა შეუძლიათ ავტორიზებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების პოლიტიკურ მეცნიერებათა, საერთაშორისო ურთიერთობების, საერთაშორიო სამართლისა და იურიდიული ფაკულტეტების ბაკალავრიატის  საფეხურების სტუდენტებს.
ღონისძიება გაიმართება 2026 წლის 24-25 აპრილს, 11.00-დან 16.00-მდე.
მონაწილეობა უფასოა.
იმიტირებული დებატებისა და მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ სტუდენტები მიიღებენ მონაწილეობის დამადასტურებელ სერტიფიკატს.

Simulation of Parliamentary Debates and Negotiations
The School of Politics and Diplomacy at New Vision University is accepting student applications to participate in a simulation of European Parliament debates and negotiations.
The main topic of the simulation will be the development of the European Union’s strategic autonomy. Following the debates and negotiations, participants will adopt a resolution regarding the establishment of a new European competence in foreign, security, and defense policy.
The event will also include a training component, during which students will gain knowledge in the following areas:
• The European Union’s foreign and security policy;
• The essence and purpose of strategic autonomy;
• Analysis of the positions of supporters and opponents of strategic autonomy;
• Decision-making procedures necessary for effective strategic autonomy, foreign, and security policy;
• The European Parliament’s party system;
• Processes of debates and negotiations within the European Parliament.
Participation in the simulation is open to students at the bachelor’s level from authorized higher education institutions studying Political Science, International Relations, International Law, and Law.