გლობალური პოლიტიკის ზამთრის სკოლა
2026 წლის 25-27 თებერვალს ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში გაიმართა გლობალური პოლიტიკის ზამთრის სკოლა - „გზის გაკვლევა ქაოტურ საერთაშორისო სისტემაში: დიდი სახელმწიფოების პოლიტიკა და თანამედროვე გამოწვევები.“ ღონისძიება ორგანიზებული იყო ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლის და პოლიტიკის კვლევისა და ევროპისმცოდნეობის ინსტიტუტის (IPRES) მიერ.
ზამთრის სკოლამ თავი მოუყარა სოციალური და პოლიტიკური მეცნიერებების, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სამართლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტებს.
სამდღიანი ინტენსიური კურსის ფარგლებში მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა თანამედროვე, სწრაფად ცვალებად საერთაშორისო ურთიერთობებში დიდი და მცირე სახელმწიფოების როლი და შესაძლებლობები, ტრანსატლანტიკური უსაფრთხოება, ამერიკის შეერთებული შტატების ახალი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა, ევროკავშირი როგორც გლობალური აქტორი და სხვა.
პროგრამის მონაწილეებმა შეაფასეს და გააანალიზეს საერთაშორისო პოლიტიკაში მიმდინარე ცვლილებების დინამიკა. ასევე, მათ ისაუბრეს იმ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე, რომელთა წინაშეც დგანან როგორც საერთაშორისო პოლიტიკის გავლენიანი მოთამაშეები, ისე მცირე სახელმწიფოები.

Global Politics Winter School
On February 25–27, 2026, the Global Politics Winter School “Navigating Uncertainty: Great Power Politics and Contemporary Challenges in the International System” was held at New Vision University. The project was organized by the Institute for Policy Research and European Studies (IPRES) and the School of Politics and Diplomacy of New Vision University.
The Winter School brought together undergraduate students of social and political sciences, international relations, and law.
During the three-day intensive course, participants engaged in discussions on various topics, including the roles and opportunities of both large and small states in today’s rapidly changing international relations system, transatlantic security, the new foreign and security policies of the United States, the European Union as a global actor, and other related issues.
Participants evaluated and analyzed the current dynamics of international politics. They also discussed the challenges and opportunities facing both major actors in international politics and smaller states.