გლობალური პოლიტიკის ზამთრის სკოლა
პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლა, პოლიტიკის კვლევისა და ევროპული კვლევების ინსტიტუტთან (IPRES) თანამშრომლობით აცხადებს მიღებას ზამთრის სკოლაში - „გზის გაკვლევა ქაოტურ საერთაშორისო სისტემაში: დიდი სახელმწიფოების პოლიტიკა და თანამედროვე გამოწვევები.“
კრიტიკული განხილვისა და ანალიზის მეშვეობით, პროგრამა დაეხმარება მონაწილეებს ბოლოდროინდელი გლობალური მოვლენებისა და მსოფლიო პოლიტიკის დინამიკის შეფასებასა და უკეთ გაგებაში.
ყურადღება დაეთმობა საქართველოსა და სხვა მცირე სახელმწიფოების როლის გააზრებას აშშ-სა და ევროპული კავშირის გლობალურ პოლიტიკაში. სტუდენტებს საშუალება ექნებათ, გაეცნონ იმ სხვადასხვა სტრატეგიასა და გამოწვევებს, რომელთა წინაშე დგანან როგორც დიდი, ასევე შედარებით შეზღუდული გავლენის სახელმწიფოები.
თემები:
- საერთაშორისო ურთიერთობებში დიდ სახელმწიფოთა გავლენის პოლიტიკის დაბრუნება;
- ნატო და ტრანსატლანტიკური უსაფრთხოება;
- ამერიკის შეერთებული შტატების ახალი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა;
- შეუძლია თუ არა ევროკავშირს გახდეს გლობალური აქტორი;
- რუსეთი როგორც რეგიონული და გლობალური აქტორი;
- მცირე სახელმწიფოების საგარეო პოლიტიკა - საქართველოს ქეისი;
- სამხრეთ კავკასია დიდი სახელმწიფოების პოლიტიკაში.
გლობალური პოლიტიკის ზამთრის სკოლა გაიმართება 25-27 თებერვალს ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ეკო კამპუსში (ბოხუას ქ. 11).
სამუშაო პროცესი წარიმართება ინგლისურ ენაზე.
მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ:
სოციალური მეცნიერებების და მომიჯნავე სფეროს ბაკალავრის სტუდენტებს (პრიორიტეტი მიენიჭება მესამე და მეოთხე კურსელებს).
განაცხადის შეტანის პროცესი:
გამოაგზავნეთ თქვენი CV ქართულ ან ინგლისურ ენაზე შემდეგ მისამართზე: [email protected] (ელფოსტის სათაური: Winter School Application).

Global Politics Winter School
The School of Politics and Diplomacy at New Vision University and the Institute for Policy Research and European Studies (IPRES) announce the opening of admissions to the Global Politics Winter School titled โNavigating Uncertainty: Great Power Politics and Contemporary Challenges in the International System.โ
Through critical discussion and analytical approaches, the program aims to support participants in assessing and better understanding recent global developments and the dynamics of world politics.
Throughout the three-day program, emphasis will be placed on the roles of the United States, the European Union, and small states, including Georgia, in the international system. Students will have the opportunity to explore the various strategies and challenges faced by both major powers and states with limited influence.
Key Topics Include:
- The return of great power politics in international relations;
- NATO and transatlantic security;
- The new foreign and security policy of the United States;
- If the European Union can become a significant global actor;
- Russia as a regional and global actor;
- Foreign policy of small states โ the case of Georgia;
- The South Caucasus in great power politics.
Global Politics Winter School will be held on February 25โ27, 2026, at New Vision University Eco Campus.
Working Language: English
Eligibility:
Bachelorโs students in social sciences and related fields (priority will be given to third- and fourth-year students).
Application Process:
Send your CV in Georgian or English to [email protected] (email subject line: Winter School Application).