2025 წლის 9 დეკემბერს, საერთაშორისო პროექტის ფარგლებში „ქალებისა და გოგონების მიმართ ძალადობრივი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა“ (COVIOCRIME), ამოქმედდა იურიდიული დახმარების კლინიკა.
კლინიკა მოიცავს სამართლებრივ, სამედიცინო და ფსიქოლოგიურ კომპონენტებს და მიზნად ისახავს სტუდენტებისთვის ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით კომპლექსური თეორიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების განვითარებას. კლინიკას ხელმძღვანელობენ ძალადობის მსხვერპლ ქალთა და გოგონათა საქმეებზე მომუშავე იურისტები და ფსიქოლოგი. პროგრამაში მონაწილეობს სამართლისა და მედიცინის სკოლის 30 სტუდენტი, რომლებმაც შერჩევის რამდენიმე კომპონენტიანი პროცესი წარმატებით გაიარეს.
- გაეცნობიან ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო სტანდარტებს, მათი დაცვის მექანიზმებსა და მსხვერპლთა დაცვის საქმეებზე მუშაობის ფსიქოლოგიურ ასპექტებს;
- შეისწავლიან ძალადობის მსხვერპლთა საჭიროებებს;
- გაეცნობიან სისხლის სამართლის საქმეებს, სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალსა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალს;
- შეისწავლიან დაზარალებული მსხვერპლი ქალების დაცვის მექანიზმებს, სასამართლო სამედიცინო ექსპერტთა მოსაზრებებს მტკიცებულებათა შეკრებისა და მოპოვების კუთხით;
- ჩაერთვებიან სპეციალისტებთან ერთად კლინიკის რეალურ საქმეებში მომსახურების გაწევის პროცესში.
კლინიკის მნიშვნელობა ვლინდება ერთი მხრივ ძალადობის მსხვერპლი ქალებისთვის ქმედითი იურიდიულ დახმარების აღმოჩენაში, ხოლო, მეორე მხრივ, პროგრამაში მონაწილე სტუდენტებს სძენს რეალურ პრაქტიკულ გამოცდილებას, რომლებიც, თავის მხრივ, გამოცდილებას საშუალო სკოლის მოსწავლეებს გაუზიარებენ. ეს კი ხელს შეუწყობს ცნობიერების ამაღლებასა და პრევენციულ განათლებას.

On December 9, 2025, within the framework of the international project โCombating Violent Crimes Against Women and Girlsโ (COVIOCRIME), the Legal Clinic program was launched.
The program includes legal, medical, and psychological components, aiming to develop studentsโ comprehensive theoretical knowledge and practical skills in combating violence against women. The clinic is led by lawyers and psychologists working on cases of women and girls who are survivors of violence. A total of 30 students from the Schools of Law and Medicine are participating in the program, all of whom have completed a multi-stage selection process.
- Study international standards for combating violence against women, the mechanisms for their protection, and the psychological aspects of working in victim protection;
- Learn the specific protection needs of victims and survivors;
- Review actual criminal cases and examine court case law, including case law of the European Court of Human Rights;
- Explore the systems established to protect female victims and hear from forensic medical experts about evidence collection and retrieval;
- Participate in providing services for real cases at the clinic alongside specialists.
The clinic is significant for two main reasons. First, it provides effective legal assistance to women who are victims of violence. Second, it offers participating students valuable practical experience, which they can then share with secondary school students. This will help raise awareness and promote preventive education.