ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის იურიდიულ კლინიკაში მონაწილეობის მისაღებად. პროგრამა ხორციელდება ,,ქალებისა და გოგონების მიმართ ძალადობრივი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის” (COVIOCRIME) საერთაშორისო პროექტის ფარგლებში. პროგრამა მოიცავს სამედიცინო, ფსიქოლოგიური და სამართლებრივი დახმარების კურსებს და განკუთვნილია სამართლისა და მედიცინისა ფაკულტეტის სტუდენტებისათვის სწავლების მეორე წლიდან.
კლინიკის კურსის გავლის შემდეგ სტუდენტები შეძლებენ ძალადობის მსხვერპლ ქალთათვის საჭირო სამართლებრივი თუ სამედიცინო მომსახურების ხელშეწყობას, დახმარებას და მიღებული ცოდნის საშუალო სკოლის მოსწავლეებისათვის გაზიარებას.
კლინიკის პროგრამის ხანგრძლივობა არის სამი თვე, 2025 წლის 15 ნოემბრიდან 2026 წლის 15 თებერვლამდე.
პროგრამაში მონაწილეობა არის უფასო!
კურსის წარმატებით გავლის შემთხვევაში მონაწილეებს გადაეცემათ სერტიფიკატები.
კლინიკის გავლის მსურველთა რეგისტრაციის მიმდინარეობს 2025 წლის 10 ნოემბრის ჩათვლით, ელექტრონულად, აღნიშნულ ბმულზე.
კლინიკის პროგრამის მონაწილეთა შერჩევა მოხდება გასაუბრების საფუძველზე.
- გაეცნობიან ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო სტანდარტებს, მათი დაცვის მექანიზმებსა და მსხვერპლთა დაცვის საქმეებზე მუშაობის ფსიქოლოგიურ ასპექტებს;
- შეისწავლიან ძალადობის მსხვერპლთა საჭიროებებს;
- გაეცნობიან სისხლის სამართლის საქმეებს, სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალსა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალს;
- შეისწავლიან დაზარალებული მსხვერპლი ქალების დაცვის მექანიზმებს, სასამართლო სამედიცინო ექსპერტთა მოსაზრებებს მტკიცებულებათა შეკრებისა და მოპოვების კუთხით;

New Vision University is launching a 3-month legal clinic program focused on violence against women as part of the international project "Combating Violent Crimes Against Women and Girls (COVIOCRIME)." This program will provide medical, psychological, and legal assistance for cases of violence against women and is open to students of the 2nd and subsequent years of both the Faculty of Law and the Faculty of Medicine.
The goal of the clinic is to enable students to provide legal and medical services to women victims of violence after completing the course, and to share the knowledge they have gained with students of secondary schools.
The duration of the clinic is three months, with a start date of November 15, 2025, and an end date of February 15, 2026.
Participants will be awarded a certificate upon successful completion of the clinic.
Participation in legal clinic program is free!
The deadline to register for the clinic is November 10, 2025.
Interested candidates should register using the link provided.
Participants in the clinic program will be selected based on an interview.
- Study international standards for combating violence against women, the mechanisms for their protection, and the psychological aspects of working in victim protection;
- Learn the specific protection needs of victims and survivors;
- Review actual criminal cases and examine court case law, including case law of the European Court of Human Rights;
- Explore the systems established to protect female victims and hear from forensic medical experts about evidence collection and retrieval;