წიგნის პრეზენტაცია და ლექცია აგონისტურ კულტურასა და დემოკრატიის სპორტულ წარმოშობაზე
8 ივლისს ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ეკო კამპუსზე ჩატარდა ახალი წიგნის „აგონის ღირებულება: სპორტი, სამართალი და განათლება ძველ საბერძნეთში" პრეზენტაცია.
გამოცემა ეკუთვნის პროფესორ ემანუელე ისიდორის – ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის განათლების მეცნიერების სადოქტორო პროგრამის ხელმძღვანელსა და რომის ფორო იტალიკოს უნივერსიტეტის პროფესორს. ავტორებს შორის ასევე არიან ანტონიო სანჩეს-პატო და ფრანცისკო ხავიერ ლოპეს ფრიასი, ხოლო წინასიტყვაობა დაწერილია გენარო ტერაჩანოსა და ვალენტინო ბერტონის მიერ.
წიგნი შეისწავლის აგონის, როგორც სტრუქტურირებული კონკურენციის ძველბერძნული კონცეფციის, ღრმა მნიშვნელობას არა მხოლოდ სპორტში, არამედ ძველი საბერძნეთის სამართლის, განათლებისა და სამოქალაქო ცხოვრების ჩამოყალიბებაში. იგი გვიჩვენებს, თუ როგორ იყო ძველი ბერძნებისთვის სპორტი სამართლიანობის, თანასწორობისა და საზოგადოებრივი ერთიანობის იდეალების განუყოფელი ნაწილი და რა წვლილი შეიტანა ამ კულტურამ დემოკრატიული პრინციპების განვითარებაში, რომლებსაც დღემდე აქვს გავლენა თანამედროვე საზოგადოებაზე.
მულტიდისციპლინური ხედვით, „აგონის ღირებულება“ განიხილავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ოლიმპიური ზავის მაგალითი, როგორც ადრეული საერთაშორისო სამშვიდობო პრაქტიკა, ბერძნული სპორტული შეჯიბრებების ეთიკური და სამართლებრივი საფუძვლები და სპორტულ სრულყოფასა და სამოქალაქო ღირსებების განვითარებას შორის მჭიდრო კავშირი. ეს ნაშრომი სთავაზობს მკითხველს განსაკუთრებულ პერსპექტივას იმაზე, თუ როგორ შეიძლება ძველბერძნულმა აგონისტურმა კულტურამ მოგვცეს პასუხები თანამედროვე გამოწვევებზე – ძალადობაზე, უთანასწორობაზე და სოციალურ ფრაგმენტაციაზე.

Book Presentation and Lecture on Agonistic Culture and the Sporting Origins of Democracy
On July 8, a presentation of the new book "The Value of the Agon: Sport, Law, and Education in Ancient Greece" was held at New Vision University's Eco Campus.
The publication belongs to Professor Emanuele Isidori – head of the Education Science PhD Program at New Vision University and Professor at Foro Italico University of Rome. Among the authors are also Antonio Sánchez-Pato and Francisco Javier López Frías, while the prefaces were written by Gennaro Terracciano and Valentino Berton.
The book examines the profound significance of the agon, as the ancient Greek concept of structured competition, not only in sport but also in the formation of ancient Greece's law, education, and civic life. It shows us how sport was an integral part of the ideals of justice, equality, and social unity for the ancient Greeks, and what contribution this culture made to the development of democratic principles that continue to influence modern society today.
From a multidisciplinary perspective, "The Value of the Agon" discusses such issues as the example of the Olympic truce as an early international peacekeeping practice, the ethical and legal foundations of Greek sporting competitions, and the close connection between sporting excellence and the development of civic virtues. This work offers readers a unique perspective on how ancient Greek agonistic culture can provide answers to contemporary challenges – violence, inequality, and social fragmentation.