ადვოკატთა პროფესიული ეთიკის იმიტირებული დისციპლინური პროცესები
2021 წლის 27 და 28 ნოემბერს ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის იურიდიული ეთიკის მიმართულების ორგანიზებით გაიმართა ადვოკატთა პროფესიული ეთიკის რიგით მეოთხე იმიტირებული დისციპლინური პროცესები. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოში ავტორიზებული საჯარო და კერძო უნივერსიტეტების სტუდენტებმა. გუნდები წარმოდგენილნი იყვნენ შემდეგი უნივერსიტეტებიდან: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტი, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, წმ. ანდრია პირველწოდებულის ქართული უნივერსიტეტი და სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი. მონაწილე გუნდებს აფასებდნენ პროფესიული ეთიკის სფეროში მოღვაწე ექსპერტ-მსაჯები, რომელთა შორის იყვნენ როგორც საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ეთიკის კომისიის წევრები და ეთიკის კომისიის იურისტები, ასევე პრაქტიკოსი ადვოკატები. სამართლიანი და მიუკერძოებელი შეფასების მიზნებიდან გამომდინარე, მსაჯებისათვის წინასწარ ცნობილი არ იყო მონაწილე გუნდების უნივერსიტეტების შესახებ.
იმიტირებული პროცესები, Covid-19-ით გამოწვეული ვითარების გათვალისწინებით, მონაწილეთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით, ონლაინ რეჟიმში წარიმართა.
ორგანიზატორის გადაწყვეტილებით, იმ გუნდებს, რომლებიც ვერ გადავიდნენ ფინალურ რაუნდებში, მიენიჭათ სპეციალური ნომინაციები, ხოლო ფინალში გადასული ოთხი გუნდიდან გამარჯვებულის გამოვლენის ნაცვლად, ოთხივე ფინალისტ გუნდს გადაეცათ სერტიფიკატები ფინალში მოპოვებული წარმატებისათვის და პრიზები – წიგნის მაღაზიის ვაუჩერები. ღონისძიების ყველა მონაწილეს საჩუქრად გადაეცემა იურიდიული ეთიკის სახელმძღვანელო.
ღონისძიება გაიმართა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის ფარგლებში – კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში (PROLoG).

On November 27-28, 2021, the New Vision University Legal Ethics Chair organized the fourth Moot Disciplinary Hearings on Legal Ethics. Students from various authorized public and private universities/law schools, participated in the moot hearings. Teams were represented from the following universities: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Free University of Tbilisi, International Black Sea University, St. Andrew the First-Called Georgian University and Sulkhan-Saba Orbeliani University. Participating teams were assessed by invited expert-judges, including Georgian Bar Association Ethics Commission members, ethics commission lawyers and defense lawyers, who have outstanding competence and experience in legal ethics. To guarantee a fair and impartial assessment during the competition, the names of the universities of the participating teams remained unknown to the judges.
Due to the Covid-19 pandemic, to ensure the safety of participants, moot disciplinary hearings were held online.
Teams that failed to advance to the final rounds were awarded with the special nominations and instead of identifying the winner, all four finalist teams were awarded the certificates for success in the finals and prizes – bookstore vouchers. did not identify the winner. All students were granted with the certificates and special awards – bookshop vouchers. All participants of the moot hearings will be presented with the Legal Ethics textbook.