ადვოკატთა პროფესიული ეთიკის ეროვნული შეჯიბრი
16-18 ნოემბერს, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტში გაიმართა სტუდენტური იმიტირებული შეჯიბრი ადვოკატთა პროფესიულ ეთიკაში. შეჯიბრში მონაწილეობა მიიღეს თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს უნივერსიტეტისა და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტებმა. 16 ნოემბერს, შეჯიბრის ორგანიზატორებმა მონაწილე გუნდებისათვის ჩაატარეს მოსამზადებელი ტრენინგი, სადაც განიხილეს შეჯიბრის კონცეფცია, წესები და ადვოკატთა პროფესიული ეთიკის ძირითადი პრინციპები.
შეჯიბრის პირველადი რაუნდები გაიმართა, 17 ნოემბერს, სადაც ეთიკის კომისიის იმიტირებულ პროცესზე საკუთარი პოზიციები წარადგინა ყველა გუნდმა. 18 ნოემბერს კი ფინალში გადასულმა ოთხმა გუნდმა იასპარეზა. მონაწილე გუნდებს აფასებდნენ პროფესიული ეთიკის სფეროში მოღვაწე მოწვეული ექსპერტ-მსაჯები. სამართლიანი და მიუკერძოებელი შეფასების მიზნებიდან გამომდინარე, მსაჯებისათვის წინასწარ ცნობილი არ იყო მონაწილე გუნდების უნივერსიტეტების შესახებ.
ორგანიზატორების გადაწყვეტილებით გამარჯვებული და საპრიზო ადგილებზე გასული გუნდები არ გამოვლენილან და ფინალისტ გუნდებს გადაეცათ სერტიფიკატები ფინალში მოპოვებული წარმატებისათვის. სხვა მონაწილე გუნდებს შორის კი განაწილდა სპეციალური ჯილდოები: კლიენტის ინტერესების საუკეთესოდ წარმოჩენის, ეთიკის კომისიის პრაქტიკის ეფექტიანად გამოყენებისა და საწინააღმდეგო არგუმენტების საუკეთესოდ გაბათილებისათვის. ეს მიდგომა გამოხატავს უნივერსიტეტის კონცეფციას ხელი შეუწყოს იმიტირებულ შეჯიბრებში საგანმანათლებლო მიზნებით მონაწილეობის იდეის პოპულირაზაციას.
შეჯიბრი გაიმართა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის ფარგლებში - კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში (PROLoG).

National Moot Court Competition on Legal Ethics was held at New Vision University on November 16-18. Students from Free University of Tbilisi, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Batumi Shota Rustaveli State University, The University of Georgia and International Black Sea University took part in moot court competition. Organizing team gave one-day preparatory training for all participants on November 16th. Competition concept, competition rules and the basic principles of lawyers’ ethics were discussed during the training.
Preliminary rounds of the competition were held on November 17th and all participating teams presented their positions on Ethics Commission Moot Hearing. Four teams which obtained higher scores on preliminary rounds succeeded to the Finals on November 18th. Participating teams were assessed by the invited expert-judges who have an outstanding competence and experience in legal ethics. To guarantee a fair and impartial assessment the names of the universities of the participating teams were unknown to the judges.
Organizing team decided not to identify the winner and runner-up teams and all four finalists were granted with the Certificates of Achievement. The remaining teams were also granted with the Special Award Certificates for “Advancing the client’s interests in the best way”, “Responding to the counterarguments in the best way”, “Effective use of the practice of the Ethics’ Commission”. This attitude towards the Moot Competition rules is an innovation in Georgia and reflects the concept of the university which supports the popularization of the idea of participation in moot court competitions with educational purposes.
The competition was held with the support of United States Agency for International Development (USAID) within the framework of East-West Management Institute’s (EWMI) project Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG).