ადვოკატთა პროფესიული ეთიკის იმიტირებული პროცესები
2020 წლის 5 და 6 დეკემბერს, თბილისში, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის იურიდიული ეთიკის მიმართულების ორგანიზებით, გაიმართა ადვოკატთა პროფესიული ეთიკის რიგით მესამე იმიტირებული პროცესების შეჯიბრი. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოში ავტორიზებულმა საჯარო და კერძო უნივერსიტეტების სტუდენტებმა. გუნდები წარმოდგენილნი იყვნენ შემდეგი უნივერსიტეტებიდან: ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი, თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტი, საქართველოს უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი და სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტი. მონაწილე გუნდებს აფასებდნენ პროფესიული ეთიკის სფეროში მოღვაწე მოწვეული ექსპერტ-მსაჯები, რომელთა შორის იყვნენ როგორც პრაქტიკოსი ადვოკატები, ასევე საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ეთიკის კომისიის წევრები და ეთიკის კომისიის იურისტები. სამართლიანი და მიუკერძოებელი შეფასების მიზნებიდან გამომდინარე, მსაჯებისათვის წინასწარ ცნობილი არ იყო მონაწილე გუნდების უნივერსიტეტების შესახებ.
იმიტირებული პროცესები, Covid-19-ით გამოწვეული ვითარების გათვალისწინებით, მონაწილეთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით, ონლაინ რეჟიმში გაიმართა.
ორგანიზატორი უნივერსიტეტის გადაწყვეტილებით, პირველ ტურში დამარცხებული გუნდებიდან გამოვლინდა სპეციალური ნომინაციები, ხოლო ფინალში გადასული ოთხი გუნდიდან გამარჯვებულის გამოვლენის ნაცვლად, ოთხივე ფინალისტ გუნდს გადაეცა სერტიფიკატები და სპეციალური პრიზები - წიგნის მაღაზიის ვაუჩერები. ეს მიდგომა გამოხატავს უნივერსიტეტის კონცეფციას ხელი შეუწყოს იმიტირებულ პროცესებში საგანმანათლებლო მიზნებით მონაწილეობის იდეის პოპულარიზაციას.

Moot Court on Legal Ethics
On December 5-6, 2020, New Vision University Legal Ethics Chair organized the third Moot Court on Legal Ethics. Students of public and private universities, authorized in Georgia, participated in the moot court. Teams were represented from the following universities: New Vision University, Free University of Tbilisi, University of Georgia, Ilia State University and Samtskhe-Javakheti State University. Participating teams were assessed by invited expert-judges, including lawyers as well as GBA Ethics Commission members, who have outstanding competence and experience in legal ethics. To guarantee a fair and impartial assessment during the competition, the names of the universities of the participating teams remained unknown to the judges.
Due to the Covid-19 pandemic and to ensure the safety of participants, moot court was held online.
According to the New Vision University policy, organizing team did not identify the winner. All students were granted with the certificates and special awards – bookshop vouchers. This innovation reflects the concept of the New Vision University and aims to support the popularization of the idea of participation in moot courts with educational purposes.
The moot court was held with the support of United States Agency for International Development (USAID) within the framework of East-West Management Institute’s (EWMI) project Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG).